Copyright 2018 - Col·legi FEM La Merced de Barcelona.

2017ocellCONTINUA EL PROJECTE "OCELLS DELS JARDINS"
Entre les activitats de la Setmana de la Ciència, els alumnes de Cultura clàssica (3r ESO) i de Llatí (4t ESO) han fet la seva aportació al projecte “Ocells dels Jardins” que impulsa l’Institut Català d’Ornitologia. Recordeu que la nostra escola s’hi va sumar l’any passat. Els nois i noies han tingut l’ocasió d’observar espècies d’ocells que tenim molt properes però que normalment passen desapercebudes.

Fins si tot hi ha hagut sorpreses: una espècie exòtica, el bec de corall cuanegre, podria estar nidificant a casa nostra.
L’activitat ha consistit a baixar al parc del costat de la nostra escola i apuntar tots els ocells que detectàvem. Un cop a classe, hem introduït les dades a la pàgina del projecte i hem treballat l’origen del nom científic dels ocells observats. Hem demostrat, doncs, que la ciència també està a l’abast del alumnes que s’inclinen més pels estudis humanístics.

 

f t g m

Intranet FEM La Merced Barcelona